Što prethodi uporabnoj dozvoli i kada se izdaje?
Kada planirate izgradnju stambene zgrade ili bilo kojeg drugog objekta, uporabna dozvola postaje ključan dokument. Pravovremeno razumijevanje postupaka i zahtjeva za ovu dozvolu može značajno pojednostaviti vaš projekt. U ovom vodiču, pokrit ćemo ključne aspekte ovog procesa.
Prvo, važno je razumjeti što prethodi dobivanju uporabne dozvole. Na samom početku je potrebno ishoditi građevinsku dozvolu, čime započinjete pravni proces izgradnje. Nakon što se izgradnja završi, sljedeći korak je tehnički pregled objekta, u kojem stručna komisija provjerava usklađenost izgrađenog objekta s izdanom građevinskom dozvolom i pratećim projektima. Sve eventualne nepravilnosti moraju biti otklonjene prije nego se zatraži uporabna dozvola.
Kada se izdaje uporabna dozvola?
Uporabna dozvola se izdaje nakon uspješno obavljenog tehničkog pregleda i podnošenja odgovarajuće dokumentacije, poput energetskog certifikata i dokaza o priključenju na infrastrukturu (voda, struja, kanalizacija). Samo dobivanje uporabne dozvole označava da je objekt spreman za zakonitu upotrebu i stanovanje. Odjel za prostorno uređenje i graditeljstvo izdaje taj važan dokument koji se zove UPORABNA DOZVOLA.
U slučajevima kada vaša prijava bude odbijena, dobit ćete uputu o daljnjim koracima i ispravcima koje je potrebno obaviti.
Sada vidimo da ako imate samo građevinsku dozvolu, da ona sama po sebi nije dokaz da je građevina zakonita i legalna, baš zbog toga što se prilikom gradnje možda odstupilo od tlocrtnih dimenzija ili od visine građevine.
Što se događa s uporabnim dozvolama za starije nekretnine?
Bitno je naglasiti da svi objekti, bez obzira na njihovu starost, moraju imati uporabnu dozvolu. Za starije zgrade koje su građene prije nego što su takvi propisi postali obvezni, moguće je retroaktivno pribaviti dozvolu. Vlasnici ovih objekata trebaju pripremiti dokumentaciju kojom se dokazuje zakonitost izgradnje i sigurnost upotrebe. To može uključivati i dodatne tehničke preglede i potvrde.
Za starije građevine je važno spomenuti da je važeći svaki akt za uporabu (uvjerenje za uporabu/dozvola za uporabu/potvrda da je dostavljeno završno izvješće nadzornog inženjera/potvrda izvedenog stanja/rješenje o izvedenom stanju) koji jeizdan bilo kojeg datuma, ali samo ako se poslije tog datuma izdavanja nije ništa dograđivalo ili nadograđivalo.
Stanje iz tadašnje uporabne dozvole treba biti identično sadašnjem stanju na terenu. Ako je poslije datuma izdanja uporabne dozvole, bilo što dograđeno ili nadograđeno bez dozvole za rekonstrukciju, tada ta uporabna dozvola neće biti važeća za te nelegalne dijelove, a često se i cijela građevina tretira kao nelegalna upravo zbog tih nelegalnih radnji.
Što je s rješenjem o izvedenom stanju?
Rješenje o izvedenom stanju predstavlja dokument kojim se legalizira postojeći objekt koji nije imao valjane građevinske ili uporabne dozvole. Ovaj proces često zahtijeva dodatnu dokumentaciju i ispravke na samom objektu kako bi bio usklađen sa sigurnosnim i ekološkim standardima. Ovim rješenjem se osigurava zakonita upotreba objekta i omogućava njegovo nesmetano korištenje i prodaja.
Rješenje o izvedenom stanju je dokument koji nastaje kao posljedica uspješno provedene legalizacije objekta i izjednačava se s uporabnom dozvolom.
Također vrijedi isto pravilo, da se poslije datuma izdavanja Rješenja o izvedenom stanju, ne smije ništa dograđivati niti nadograđivati bez traženja dozvole za rekonstrukciju.
Što ako nikada nije zatražena uporabna dozvola?
Ukoliko uporabna dozvola nikada nije zatražena, vlasnik objekta ili novi kupac nalaze se u pravnom riziku. Izgradnja bez potrebnih dozvola može značiti suočavanje s visokim novčanim kaznama, poteškoćama pri prodaji nekretnine, pa čak i nalogom za rušenje ilegalno izgrađenog objekta. Zato je važno što prije pokrenuti postupak pribavljanja potrebnih dozvola.
Za što vam je sve potrebna uporabna dozvola?
Uporabna dozvola je neophodna za zakonito korištenje i useljenje u objekt, kao i za sve vrste pravnih i komercijalnih aktivnosti vezanih za nekretnine, uključujući iznajmljivanje, prodaju i zalaganje. Ovo je ključan dokument koji jamči kupcima ili korisnicima da je objekt projektiran i izgrađen po važećim građevinskim i sigurnosnim standardima.
Razumijevanje uporabne dozvole pomaže u osiguranju pravne zaštite i sigurnosti vaše investicije, bilo da ste investitor, graditelj ili budući vlasnik. S kompletnom i točnom dokumentacijom, cijeli proces je mnogo jednostavniji i pravno sigurniji.
Osim toga što ćete konačno imati najvažniji dokument koji dokazuje legalitet objekta, uporabna dozvola vam je potrebna još i za razne druge svrhe npr:
- prodaja nekretnine
- kupovina nekretnine putem kredita od banaka
- rekonstrukcija objekta (dogradnja, nadogradnja)
- etažiranje etažnih jedinica u zgradi sa stanovima i/ili poslovnim prostorima
- iznajmljivanje u turističke svrhe.
ZAKLJUČAK:
Ako kupujete nekretninu, obavezno pitajte prodavatelja ili ovlaštenog posrednika da li nekretnina ima uporabnu dozvolu. Ako ju nema, konzultirajte se sa stručnjacima da li ju je uopće moguće ishoditi. Ukoliko je sigurno da nekretnina ne može dobiti uporabnu dozvolu, ne preporučujemo vam takvu investiciju. Ne kupujte probleme. Sigurna sam da ih imate i bez potrage za uporabnim dozvolama. Ako baš i ne odustajte zatražite stručnu pomoć licenciranih osoba oko traženja uporabne.
The post Uporabna dozvola za građevine, što je to i zašto nam je važna first appeared on ADDO d.o.o..